Labels

Τετάρτη 19 Μαΐου 2010

Αποφάσεις Δ.Σ.

Κατά τη σημερινή συνεδρίαση το Δ.Σ. της Ε.Ε.Π. Β’ & Γ’ Εθνικής Κατηγορίας  πήρε τις παρακάτω αποφάσεις:

Επικύρωσε τον βαθμολογικό πίνακα της Β΄ & Γ’ Εθνικής Κατηγορίας.
Συγκεκριμένα:
Στην Super League ανεβαίνουν οι ομάδες :ΠΑΕ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΒΟΛΟΥ και ΠΑΕ ΚΕΡΚΥΡΑ
Στην Γ’ Εθνική Κατηγορία υποβιβάζονται οι ομάδες: ΠΑΕ ΑΙΓΑΛΕΩ και ΠΑΕ ΚΑΛΑΜΑΤΑ
Στη Β΄ Εθνική προβιβάζεται από τη Γ΄ Εθνική του 1ου Ομίλου η ΠΑΕ ΚΑΛΛΙΘΕΑ του 2ου Ομίλου η ΠΑΕ ΒΕΡΟΙΑ.  Θα διεξαχθεί αγώνας μπαράζ για την 3η ομάδα της Γ’ Εθνικής που θα ανέλθει στην Β΄ Εθνική το Σάββατο 29-5-2010 μεταξύ των ομάδων ΠΑΕ ΒΥΖΑΣ ΜΕΓΑΡΩΝ – ΠΑΕ ΤΡΙΚΑΛΑ. Η ΠΑΕ ΒΥΖΑΣ ΜΕΓΑΡΩΝ ορίστηκε γηπεδούχος , μετά από κλήρωση που πραγματοποιήθηκε στα γραφεία της Ένωσης.

- ΠΑΕ ΑΤΣΑΛΕΝΙΟΣ

Σημείωση : Η ΠΑΕ ΚΑΣΤΟΡΙΑ θα ξεκινήσει τη νέα αγωνιστική περίοδο 2010-11 με - 6 βαθμούς, λόγω παραίτησης της  από το πρωτάθλημα, σύμφωνα με το άρθρο 33 παρ. 3 του ΚΑΠ.

Επικύρωσε  τις  ομάδες που θα συμμετέχουν στα play offs και στα play out.

ΠΑΕ ΡΟΔΟΣ                   (34 βαθμοί)    0

Σε περίπτωση ισοβαθμίας ισχύουν όσα ορίζονται από το άρθρο 20 του Κ.Α.Π.
Δηλ. α) κριτήριο βαθμών στους μεταξύ τους αγώνες,  β) κριτήριο διαφοράς τερμάτων στους μεταξύ τους αγώνες,   γ) σε περίπτωση που και πάλι κατά την τελική κατάταξη υπάρχει ισοβαθμία τότε τα εκτός έδρας τέρματα λογίζονται διπλά και δ) εφόσον οι ομάδες παραμένουν εκ νέου ισόβαθμες τότε την υψηλότερη θέση στην βαθμολογία των αγώνων κατάταξης καταλαμβάνει η ομάδα που κατατάχθηκε υψηλότερα κατά την διάρκεια της κανονικής περιόδου του πρωταθλήματος Ο.Π.Α.Π.

Η ώρα έναρξης των play offs  είναι  20:30 και των  play out  17:30. Όλοι οι αγώνες θα μεταδοθούν από το CONN-X .

Απεστάλη  αίτημα προς το ΕΣΚΑΝ προκειμένου να υπάρξει  DOPING CONTROL σ’ όλους τους αγώνες.
Θα αποσταλεί αίτημα στην ΚΕΔ/ΕΠΟ, προκειμένου να οριστούν αξιολογημένοι διαιτητές.
Για την επόμενη αγωνιστική περίοδο 2010- 2011 η μπάλα πρωταθλήματος θα είναι η PUMA.