Labels

Σάββατο 24 Οκτωβρίου 2009

Β' ΕΘΝΙΚΗ

Στην κορυφή της βαθμολογίας της Β` Εθνικής βρίσκεται από το Σάββατο (24/10) ο Ολυμπιακός Βόλου. Η ομάδα του Σάκη Τσιώλη έκαμψε στις καθυστερήσεις την αντίσταση του Ιωνικού, ο οποίος προηγήθηκε στο σκορ.

Οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ στο 62` με τον Φουρτάδο, αλλά οι γηπεδούχοι αντέδρασαν άμεσα και δύο λεπτά αργότερα ισοφάρισαν 1-1, με φάουλ του Ούμπιτες. Ο Ολυμπιακός Βόλου ολοκλήρωσε την ανατροπή στο 93`, όταν ο Ούμπιτες, με το δεύτερο προσωπικό του γκολ, έδωσε την νίκη στους γηπεδούχους.
Αγροτικός Αστέρας και Πανσερραϊκός αναδείχθηκαν ισόπαλοι 1-1, στο πλαίσιο της 6ης αγωνιστικής της Β` Εθνικής. Το αποτέλεσμα δεν ικανοποιεί καμία από τις δύο ομάδες, ενώ το τελικό σκορ του αγώνα είχε διαμορφωθεί από το πρώτο ημίχρονο.

Τα "λιοντάρια" κατάφεραν να προηγηθούν, χάρη σε αυτογκόλ του Παπαδόπουλου στο 39`, ενώ πέντε λεπτά αργότερα ο Γέβτζοβιτς έφερε το ματς στα ίσια. Στο δεύτερο ημίχρονο, καμία από τις δύο ομάδες δεν κατάφερε να πετύχει κάποιο τέρμα, με το 1-1 να είναι το τελικό αποτέλεσμα.
Τέλος, βαθμολογική ανάσα πήρε ο Παναιτωλικός, ο οποίος νίκησε το Αιγάλεω στο Αγρίνιο. Το γκολ για τα "καναρίνια" πέτυχε ο Στογιάνοβιτς στο 26` του αγώνα.
Αναλυτικά τα αποτελέσματα, οι σκορερ και το υπόλοιπο πρόγραμμα της 6ης αγωνιστικής:
Παρασκευή (23/10)
Καλαμάτα - Δόξα Δράμας 2-0 (57`, 77` Ηλιόπουλος)
Σάββατο (24/10)
Αγροτικός Αστέρας - Πανσερραϊκός 1-1 (44` Γέβτζοβιτς - 39` Γ. Παπαδόπουλος (αυτ))
Ολυμπιακός Βόλου - Ιωνικός 2-1 (64`, 93` Ούμπιτες - 62` Φουρτάδο)
Παναιτωλικός - Αιγάλεω 1-0 (26` Στογιάνοβιτς)