Labels

Δευτέρα 8 Φεβρουαρίου 2010

Πέ(ν)ταξε ο Πιερικός

Μία εκτέλεση φάουλ του Πέντα που αιφνιδίασε συμπαίκτες και αντιπάλους και κατέληξε στα δίχτυα, άνοιξε τον δρόμο στον Πιερικό για τη νίκη με 2-0 απέναντι στην Δόξα Δράμας. Οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι στο πρώτο ημίχρονο όπου και πήραν το προβάδισμα, ενώ κράτησαν με άνεση στην επανάληψη, αφού οι «Μαυραετοί» δεν βρήκαν τρόπο να απασχολήσουν την εστία του Γουμάγια. Το δεύτερο τέρμα ο Ρέγες στις καθυστερήσεις. Στο γήπεδο έδωσε το παρών και ο νέος μεγαλομέτοχος της Δόξας ο Αθανάσιος Σάμιος που σήμερα έγινε κάτοχος του πλειοψηφικού πακέτου των μετοχών.

Ο Πιερικός ήταν η ομάδα που έκανε τις μεγαλύτερες ευκαιρίες για γκολ και πίεσε κατά διαστήματα την αντίπαλη άμυνα. Βέβαια η ομάδα της Κατερίνης πήρε το προβάδισμα, από μία φάση που κανείς δεν περίμενε να εξελιχθεί έτσι, ωστόσο το δικαιούταν σύμφωνα με την μορφή του αγώνα. Ο Καρατζιοβαλής μέχρι το 29΄ ήταν η μορφή του αγώνα, αφού είχε σταματήσει Μακρή και Θάνο σε τρεις περιπτώσεις. Στο 29΄ όμως ο Πέντα εκτέλεσε φάουλ, η μπάλα πήρε περίεργη τροχιά δεν την βρήκε κανείς και κατέληξε στα δίχτυα προς έκπληξη του πορτιέρε της Δόξας. Νωρίτερα ο Μακρής είχε βρει το δοκάρι με κεφαλιά, μετά από φάουλ του Πέντα. Μοναδική καλή ενέργεια των «Μαυραετών» ένα φάουλ του Ρομπίνιο που εξουδετέρωσε ο Γουμάγιας.

Στην επανάληψη οι «Μαυραετοί» προσπάθησαν να ανεβάσουν ταχύτητα επιθετικά και να φέρουν το ματς στα ίσια, όμως μόλις ένα γυριστό σουτ του Χλωρού χάλασε ελάχιστα την ηρεμία του Γουμάγια. Στο 53΄ ο Παντελιάδης με συρτό σουτ απείλησε τον Καρατζιοβαλή, ενώ στο 59΄ ο Θάνος πέφτοντας μέσα στην περιοχή, έκανε το σουτ αλλά δεν βγήκε κάτι για τον Πιερικό. Στο 79΄ ο επιθετικός των γηπεδούχων είχε ακόμα ένα σουτ που πέρασε ψηλά. Γενικά ο Πιερικός κράτησε το προβάδισμα του σχετικά άνετα και στις καθυστερήσεις με τον Ρέγες Βερντέχο έβαλε το κερασάκι στην τούρτα.